Keşifler
İzciteam Keşifler
MERAK EDİLENLER ..ARAZİ ARAÇLARI ÇEKİŞ SİSTEMLERİ

ARAZİ ARAÇLARI ÇEKİŞ SİSTEMLERİ

  4×4 (4WD) – Genel olarak 4 tekerlekten çekişli bir aracı ifade eder.Bu kodlama sistemindeki ilk rakam tekerlek sayısını ve ikinci rakam da güç aktarılan tekerleklerin sayısını göstermektedir.

4×2 (2WD) – İki tekerlekten çekişli aracı ifade eder.

Part-Time 4WD – Sürücünün kendi isteği ile 4 tekerlekten çekişli olacak şekilde çalıştırılabilen bir aracı ifade eder.Bu sistemde bir vites kolu ile ön ve arka dingiller birbirine kilitlenir.Bu sistem genellikle High ve low olmak üzere iki vites seçeneğine sahiptir.Bu sistem kuru ve sert zeminlerde 2WD durumunda kullanılmalıdır.

Full time 4WD – Tüm yol tiplerinde sürekli olarak çalışan dört tekerlekten çekiş sistemini ifade eder.Bu sistemlerin bazılarında yarı-zamanlı çalışma seçeneği ve High-Low vites seçenekleri bulunabilir.

Automatic 4WD (A4WD) – Bu sistem , ihtiyaç duyduğunda otomatik olarak 4WD özelliğini aktif hale getirir.Sistemdeki sensörler tekerleklerin farklı hızlarda döndüklerini yani bir tekerleğin kaymaya başladığını algıladığı anda 4WD sistemi otomatik olarak devreye girer.

All-Wheel Drive (AWD) – Bu sistemde dört tekerleğe sürekli olarak güç aktarılır.Ön/arka güç aktarımı sistemden sisteme değişiklik göstermektedir.Bu sistemler genel olarak birbirine benzese de aralarında önemli farklar vardır.Bunlardan en önemlisi de yarı-zamanlı 4WD sistemini kullananları ilgilendirmektedir.

kaynak:4x4 dergi..

13.04.2014